آموزش برنامه نویسی PLC

HSC چیست

شمارنده فرکانس بالا یک جز داخلی از PLC ها بوده که وظیفه شمارش پالس های ورودی فرکانس بالا در شکل های مختلف را برعهده دارد . با بکارگیری این شمارنده علاوه بر امکان شمارش پالس های ورودی فرکانس بالا، امکانات دیگری نیز به برنامه کنترل اضافه می گردد که به طور معمول ، برنامه نویسی جهت ایجاد امکانات ، کاری سخت و دشوار می باشد .

به عبارت دیگر HSC با توجه به تشخیص برنامه نویس می تواند جهت شمارش پالس های ورودی با فرکانس های پایین نیز استفاده شود که در این صورت هدف از به کارگیری HSC ، استفاده از امکانات تخصصی آن جهت شمارش پالس ها می باشد . با بکارگیری HSC نیازی به نوشتن برنامه برای شمارش نبوده و تنها کافیست وظایف HSC در برنامه کنترل تعریف شود . پس از تعاریف HSC ، CPU خود وظیفه شمارش را برعهده گرفته و برنامه کاربر با توجه به تعاریف صورت گرفته ، از نتایج این شمارش استفاده می نماید . شمارنده های فرکانس بالا یا HSC ها در S7 1200 به صورت غیر همزمان با اسکن CPU ، اجازه شمارش پالس های ورودی تا فرکانس 100KHZ را فراهم می اورند . یک نمونه از کاربرد HSC ها ، شمارش پالس های تولید شده توسط انکودر های افزایشی می باشد . PLC های خانواده S7 1200 امکان استفاده از حداکثر 6 کانال شمارنده فرکانس بالا ( HSC 1 تا HSC 6 ) را فراهم می آورند . هر HSC را می توان با توجه به نیاز و بسته به نوع شکل پالس مورد نظر برای شمارش ، در یکی از چهار حالت کاری زیر تعریف و استفاده می گردد .
حالت اول : Single-phase counter with internal direction control
در این حالت با ایجاد هر لبه بالا رونده در ورودی پالس مربوط به شمارنده و با توجه به جهت شمارش ( صعودی- نزولی ) که با توجه به مقدار بیت تعیین کنترل جهت صورت می گیرد ، شمارنده به صورت صعودی یا نزولی شمارش خواهد نمود .
حالت دوم : Single-phase counter with external direction control
تنها تفاوت این حالت با حالت اول در بیت کنترل جهت شمارش می باشد . بیت کنترل جهت در حالت دوم یک ورودی سخت افزاری است .
حالت سوم : Two – phase counter with 2 clock inputs
در این حالت شمارش ، دو ورودی پالس به نام های Clock down و Clock up برای شمارنده تعریف می شود ، در صورت صفر بودن ورودی down و ایجاد هر لبه بالارونده در ورودی up شمارنده صعودی شمارش نموده و درصورت صفر بودن ورودی up و ایجاد لبه باالارونده در ورودی down شمارنده نزولی شمارش می نماید .
حالت چهارم : A/B – phase quadrature counter
این حالت مهم ترین حالت کاری شمارنده های فرکانس بالا بوده ، که امکان اتصال انواع انکودر های افزایشی به PLC را فراهم می نماید . با بکارگیری انکودر ها که شرح عملکرد آنها در ادامه ارائه شده است امکان کنترل موقعیت فراهم شده و انکودر به عنوان سنسور تشخیص دهنده موقعیت مورد استفاده قرار می گیرد .
برگرفته از کتاب آموزش کاربردی PLC S7 1200 & PROFINET نوشته مهندس مهدی توانا شیروان و مهندس نوید انتظاری

مادکنترل آریا

شرکت ماد کنترل آریا برای ارتقا سطح صنعت و دستیابی به جایگاه بهتر و مؤثر در عرصه صنعت جهانی همگام با استانداردهای روز جهان تلاش می‌کند.


نشانی: تهران، میدان پاستور، کوچه ایپچی لر، پلاک ۵۰
شماره تماس:09124128075

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت نزد مدیریت مادکنترل آریا محفوظ می‌باشد.